Eski Bilgisayarları Hızlandırmanın Yolları | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Eski Bilgisayarları Hızlandırmanın Yolları

Eski bilgisayar, telefon gibi cihazlarınızı seviyor ve vazgeçemiyorsanız ama yavaşlığından da ...
Eski Bilgisayarları Hızlandırmanın Yolları

Eski Bilgisayarları Hızlandırmanın Yolları

Eski bilgisayar, telefon gibi cihazlarınızı seviyor ve vazgeçemiyorsanız ama yavaşlığından da şikayet ediyorsanız bu şikayetinizden kurtulmanın yolları olduğunu söylemekten mutluluk duyarım.

Yedekleyin ve formatlayın

Cihazınız ister bilgisayar olsun isterse telefon. Çok uzun zaman kullandıysanız mutlaka yüklediğiniz programlar, uygulamalar ve sildiklerinizden geriye kalan artıklar cihazınızın performansı için ciddi anlamda olumsuzluklar oluşturacaktır. Hemen önemli verilerinizi yedekleyip cihazınızı yeniden yüklemelisiniz.

Yedekleyin ve formatlayın

Fabrika ayarlarını tercih edebilirsiniz

Telefonlarda güncelleme gerekli yazılım firması tarafından sunulduysa otomatik olarak yüklenecektir fakat televizyon gibi bilgisayar gibi cihazlarda bu durum her zaman söz konusu olmayabilir. Yedeklenecek önemli verileriniz varsa ve yedekleme şansınız varsa hemen yedeğinizi alın ve cihazı fabrika ayarlarına döndürerek gerekli güncellemeleri yükleyin. Bu durum cihazın, zaman içinde biriken artık verilerinin yok olmasına ve hızlanmasına yol açacaktır.

Fabrika ayarlarını tercih edebilirsiniz

Kullanılmayan yazılımlardan kurtulun

Bilgisayarınıza yüklediğiniz ve artık kullanmadığınız program ve yazılımlar arka planda çalışmaya devam ederek bilgisayarınızın belleğini meşgul etmeye devam edecektir. Sizin yapmanız gereken denetim masasına girip program ekle kaldır seçeneğine tıklayarak kullanmadığınız programları kaldırmak olacaktır.

Kullanılmayan yazılımlardan kurtulun

İşletim sisteminizi değiştirmeyi deneyin

Windows işletim sistemi her ne kadar en kullanışlısı olsa da bilgisayarın ram ve işlemcisini yoran bir işletim sistemi olarak biliniyor. Eğer oyun oynamıyor ve çok fazla program kullanmıyor ve sadece internette geziniyorsanız Linux gibi işletim sistemlerini tercih etmeniz bilgisayar performansınız için daha faydalı olabilir.

İşletim sisteminizi değiştirmeyi deneyin

Güncellemelere dikkat edin

Güncellemeler her ne kadar işletim sistemleri için faydalı olsa da bazen gereksiz güncellemeler performans açısından çok ta faydalı olmayabiliyor. Bu yüzden güncellemeleri elle denetlemek sadece size gerekli olanları seçmenize olanak sağlayacaktır.

Güncellemelere dikkat edin

Gerekmedikçe internet bağlantısını açık tutmayın

Bilgisayarınızda internet bağlantısı olduğu sürece bazı arka plan yazılımlarının bu bağlantıyı kullanmasına ve gereksiz bir şekilde işlemcinizi yormasına sebep olacaktır.