Erdoğan Marketlere Hesap Soracağız | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Erdoğan Marketlere Hesap Soracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Ekonomi Şurasındaki konuşmasında "Bu marketlerde benim ...
Erdoğan Marketlere Hesap Soracağız

Erdoğan Marketlere Hesap Soracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Ekonomi Şurasındaki konuşmasında "Bu marketlerde benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabını sorma vazifiyeti de bizimdir ve hesabını sorarız." dedi.  
Türkiye Ekonomi Şurası iki sene aradan sonra toplandı. TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda düzenlenen Ekonomi Şurası'nın açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı  

FAHİŞ FİYATLARA TEPKİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan market ve mağazalardaki fahiş fiyatların, ekonominin iyi yöndeki sinyallerine karşın düşüş göstermemesine reaksiyon gözler önüne serdi herkesi vicdana, insafa ve ahlaka çağrı ettiğini belirtti.  

Erdoğan "Ülkemizin geçen sene yaşadığı ekonomik dalgalanmada birtakım kesimler iyi sınav vermedi. Mal ve hizmet fiyatlarındaki akıl ve ahlak dışı artışların üstünde hep beraber düşünmeliyiz. Devlet bu süreçte reel sektörün ve milletimizin üzerindeki yükleri azaltmak amacıyla elinden geleni yaptı. Son dönemde yaşanan olaylar karşısında kendimizi sorguya çekmek zorundayız. Faiz oranları düşmüş, enflasyon oranları düşmüş ama marketlerde fiyatlar düşmüyor." diyerek fiyatların azaltılmasına yönelik davette bulundu."  

HESABI SORULACAK 


Cumhurbaşkanı Erdoğan "Rakamlar ortada ama bakıyorsunuz fiyatlarda değişim yok, hala vatandaşımı nasıl soyacaklarının peşindeler. Birilerinin 'piyasanın şartları' kılıfı ile fırsatçılığa yönelmesi aslında çok üzüntü vericidir. Böyle dönemler karı artırma değil, belki biraz kısma dönemidir. Bu marketlerde halkımızı sömürenlerden hesabını sorarız." dedi.  Erdoğan bu durumun ahlaksızlık olduğunu dile getirirken mücadelenin sürdürüleceğine işaret eder iken "Böyle dönemler karı artırma değil, belki biraz kısma dönemidir." dedi  

2071 VİZONU 


Erdoğan'ın konuşmasından ekonomi notları: "Geçtiğimiz 16 senede ülkemizi 3,5 kat sizlerle büyüttük. İşadamlarımızı, yatırımcılarımızı dış dünyaya sizlerle beraber açtık. İş yapılmasının önündeki engelleri sizlerle beraber kaldırdık. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sizlerle beraber yükselteceğiz. Yeni nesillere 2023 ve 2071 vizyonumuzu sizlerle beraber emanet edeceğiz. Döviz kurunda başlayan ve ekonomiyi tehdit eden sıkıntıların aşılması amacıyla gereken tedbirleri sizlerle beraber programa koyduk. Türkiye'nin en büyük problemi dışarısı değil kendi içindeki kifayetsizlerdir. Rusya ile kriz yaşadığımızda ihracatçımız yeni pazarlara yöneldi, böylelikle ihracatımız hep arttı." 

ABD İLE TİCARİ YAKINLAŞMA 

Erdoğan konuşmasında ABD ile temasına değindi ve "ABD Başkanı Trump '75 milyar dolarlık ticaret hacmini yakalamalıyız' dedi. Dünkü görüşmemizde de bunu hatırlattı ve 10-15 milyar doları yeterli bulmadıklarını söyledi. Ben konuyu açmadan 'Tersanecilikte ne kadar kuvvetli olduğunuzu biliyorum, demir-çelikte arkadaşlarımız çalışsınlar' dedi." açıklamasını yaptı.