Doğru Nefes Hayatı Değiştiriyor | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Doğru Nefes Hayatı Değiştiriyor

Doğru nefes teknikleri ile hayat kökünden değişebiliyor. Bunu binlerce yıldır yoga ...
Doğru Nefes Hayatı Değiştiriyor

Doğru Nefes Hayatı Değiştiriyor

Doğru nefes teknikleri ile hayat kökünden değişebiliyor. Bunu binlerce yıldır yoga teknikleri adı altında doğunun gizemli ülkeleri uyguluyor. Batı dünyasının yoga teknikleri ile buluşması birkaç yüzyıla dayanıyor ancak doğru nefes tekniklerini öğreten yoga teknikleri bin yıllardır var ve uygulanmaktadır. Doğru nefes tekniklerinin önemini anlatabilmek için siz değerli okurlarla basit bir deneme yapabiliriz. Böylece siz de doğru nefesin hayatı nasıl değiştirdiğini görebileceksiniz. İnternette yoga teknikleri ve doğru nefes teknikleri ile ilgili binlerce yazı okuyabilirsiniz. Çoğunun yüzeysel olması nedeni ile yoga teknikleri gizemli kalmaya devam ediyor. Doğru nefes teknikleri ile hayatınızı nasıl değiştirebilirsiniz?

Çok sinirli olduğunuz bir anı gözlemleyin! Nefes alış verişleriniz hızlıdır. Kalp atışlarınız hızlıdır. Vücudunuz terlemektedir. Ruhsal olarak bir şeylere zarar verme eğilimindesiniz.  Tam da o anda, nefesinizi kontrol ederek, nefes alış verişi yavaşlatırsanız birkaç saniye içinde olumsuz düşüncelerinizin kaybolduğunu hayretle izleyeceksiniz. 

Durgun ya da neşeli bir ruh hali içinde iken, birden bire geçmişteki kötü bir anınıza çağrışım yapan bir şarkı dinlediğinizde ne oluyor? Birden bire moraliniz düşmeye başlıyor nefes alış verişiniz hızlanmaya başlıyor. Oysa sadece bir şarkı dinlediniz. Ama çağrışım, belleğinizdeki kötü bir anıyı tetikledi ve siz kendinizi kötü hissetmeye başladınız. Bunu düzeltmek için nefesinizi düzeltmeniz yeterli…

Sabah Nefes Egzersizi:

Sabahları uyandığınızda bir burun deliğinizi kapatarak nefes alıp, diğer burun deliğini kapatıp nefesinizi verin. Bu hareketi 8 kez tekrar ettiğinizde vücudunuzda dolaşan Prana –hayat enerjisi daha derinlere nüfuz edecek ve vücudunuzu canlandıracaktır. Bu bir Patanjali Yoga tekniğidir. Basitçe uygulanabilir.  Etkisini görmek için birkaç gün yapmak yeterlidir.

Meditasyonla Nefes Kontrolü

Meditasyon nabzınızı düşürür. Nefes alış veriş sayısını en aza indirir. Hızlı nefes almak, kaliteli nefes almak değildir. Burada önemli olan, ölü ile canlıyı birbirinden ayıran prana hayat enerjisini nefes ile doğru yönlendirme becerisi kazanmaktır. Nefesiniz doğru alınıp verildiğinde ne olur? Tüm sistemleriniz kararlı bir şekilde çalışır. Hücreleriniz yeteri kadar oksijen alır. Vücut toksinlerden kurtulur. Daha sağlıklı beyin hücreleri daha sağlıklı olarak kendi aralarında iletişim kurabilirler. Düşünce ufkunuz genişler. Hayata daha sakin ve olgun bakabileceksiniz. Dış dünyadan gelen çağrışımlar, sizi yönetemez. Siz istediğiniz zaman sinirli  istediğiniz zaman neşeli olursunuz. Dış uyarıcıların kuklası olmaktan kurtulursunuz. Buna kendine hakim olmak deniyor.