D Vitamininiz eksik olabilir | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

D Vitamininiz eksik olabilir

Güneş girmeyen haneye doktor girer’ ne kadar manası bir atasözüdür. Hangi hastalığa ...
D Vitamininiz eksik olabilir

D Vitamininiz eksik olabilir

Güneş girmeyen haneye doktor girer’ ne kadar manası bir atasözüdür. Hangi hastalığa baksak altından D vitamini eksikliği çıkıyor. Bu kadar hayati bir vitaminken hemen hemen 5 kişinin 4’nde D vitamini eksikliği görüyoruz. Vitaminden öte bizim için bir hormon diyebiliriz.

Peki biz nerede hata yapıyoruz ?

Kapalı mekanlarda fazlaca zaman geçiriyoruz.
Güneşten faydalanamıyor, savunucu sürüyoruz.
Güneşlenme anlayışımız tamamiyle bronzlaşma üzerine !
D vitamini destekleri ile ilgili yeniliklere açık değiliz.
D vitamini üzerine fikir ayrılıkları yaşandığı için D vitamini düzeyimiz ne yazık ki ki yeterli değil.

Ve bu vaziyetin sebep olduğu problemlerden biri de infertilite (kısırlık). Kadın ve erkek infertilitesinde bakılması şart olan ilk vitaminlerden biri! Kadınlarda menstrual döngünün baş hormonları östrojen ve progesteron düzeylerinin arttırılmasından ovulasyon’a kadar bir çok vaziyette D vitaminin tesiri vardır. Erkeklerde ise sperm sayısı, sperm kalitesi, testesteron düzeyi ve cinsel istek için oldukça ehemmiyetlidir.

Tüp bebek rehabilitasyonu görüyorsanız veyahut gebe kalmaya çalışıyorsanız kesinlikle D vitamininizi ölçtürün. Kısırlığınızın altında yatan bir kapı aralayabilir belki de !

Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Öncelikle en iyi D vitamini ilacı tabiî ki güneş ! güneşin dik geldiği saatlerde (11.00-14.00) arası savunucu kullanmadan bilhassa kol ve bacaklar güneş görücek şekilde güneşlenmeye özen gösterin. Güneşlendikten hemen sonra keselenmeyin ve çok sıcak duştan kaçının.

Güneşlenme ihtimaliniz yoksa;

D vitamini değeriniz <50 ng/ml ise bir doktor kontrolunde destek almalısınız.
D vitamini yıllarca toksik tesirinden dolayı fazlasından kaçılan bir vitamin olsa da son çalışmalarda 70-80 ng/ml değerleri kabul görmektedir.
BHA içeren ve ayçiçek yağlı D vitaminlerinden uzak durun.
Haftalık veyahut aylık D vitamini yüklemesi yerine günlük dozlarda kullanmanızı tavsiye ederim. Doz tamamiyle kişiye göre değişmektedir.
D Vitamini kullanırken desteğinizin K2 vitamini ile birlikte olmasına özen gösterin. Fazla D vitamini kemiklerden kana kalsiyum geçişine yol açabilir.
Çok kilolu olmaktan kaçının ve sıhhatli beslenin.

Dyt. FULYA BOZDEMİR