Çocuklarda Çabuk Sıkılma Sendromu | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Çocuklarda Çabuk Sıkılma Sendromu

Çocuğunuz çok çabuk sıkılıp, dikkati dağılıyorsa bu konulara çok dikkat etmeniz ...
Çocuklarda Çabuk Sıkılma Sendromu

Çocuklarda Çabuk Sıkılma Sendromu

Çocuğunuz çok çabuk sıkılıp, dikkati dağılıyorsa bu konulara çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Çocukların Çabuk Sıkılma Nedenleri

Çocuk sağlığı açısından büyük önem taşıyan dikkat eksikliği ve fazla hareketlilik konusu fark edildiği ilk günden bu yana kendine ayrı bir sayfa açmak zorundadır. Dikkat eksikliğini en net açıklamak için uzun süreli konsantre olamamak, aşırı hareketlilik hali ve hiçbir noktada uzun süreli kalamama olarak açıklanabilir.

Dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik çocukluk zamanlarında en çok karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir. Toplumumuzdaki miniklerin %7’si kadar bölümünde oldukça sık karşılaşılmaktadır. Bu çocukların büyük bir bölümünde genetik olarak gelişse de tedavisi çok zor geçmemektedir. Ancak yakın akraba anne baba ve kardeş gibi 1.derece olan aile bireylerinde dikkat eksikliği varsa aktarım olması çok yüksek bir ihtimaldir.

Annelerin hamilelik dönemleri bu konuda çok kritiktir. Özellikle en hassas dönemlerde kullanılan ilaçlar, alkol, sigara, uyuşturucu ve herhangi bir darbe alımı gibi ağır vakalardan çocuk zihni hasar görmektedir. Doğduktan sonra bu durum gittikçe ortaya çıkar ve genetik yatkınlığa varana kadar devam edecek evrelerden geçilmektedir. Üstelik daha küçükken beyne ufak bir çarpma ve darbe gibi bir durumla karşılaşılması da dikkat te dağılmalara neden olacaktır.

Çabuk sıkılmalar ve dikkat bozukluğu genel olarak 3 yaşlarında ortaya çıkmaya başlamaktadır. Diğer çocuklara oranla çok daha fazla hareket etmek, söylenenler üzerinde pek duramamak ve sürekli oradan oraya gezinmek gibi belirtiler göze çarpmaya başlar. Hastalık seviyesinde olup olmadığı net olarak anaokulu dönemlerinde kendini belli edecektir. Tamamen tanının konulması ise öğrenim seviyesi zorlaştıkça, dikkat gerektiren konular üzerinde hiç odaklanamama gibi durumlarda netlik kazanacaktır. Erkekler kızlara göre çok fazla yatkındır. Kızlarda dikkat dağınıklığı daha baskın gelir, erkekler çok daha çabuk sıkılırlar. Başvurular genel olarak erkek çocuklar tarafından yapılmaktadır.

Çabuk Sıkılan Çocuklar Nasıl Fark Edilirler?

Çok konuşarak yerinde duramayan çocuklar dikkat çekecektir. Bu tarz belirtiler görülen çocuklar daha fazla kontrol edilmelidir. Ayrıcı kimsenin konuşmasına müsaade etmeyen, gereksiz konularda bile çok fazla heyecan yaparak konuşan çocuklarda duruma dahildir. Sürekli koltukların tepelerinde gezen, kendini yerden yere vuran, sürüklenen, enerjisi tükenmeyen çocuklar tek bir konuyla pek ilgilenmezler. Aşırı derece inat etmekte belirtiler arasındadır. Söylediği her şey anında olsun isteyen, olmayınca yüksek derecede bağıran ve sesini fark etmemekte önemli bir husustur. Sıra beklemek nedir bilmeyen, aralıksız baskı altında tutmak ve sabır konusundan çok uzak olan çocuklar da gruba dahil edilebilir.

Kendisini diğer çocuklardan çok üstün göreni liderlik sıfatını abartmakta olan, elinde uğraştığı her uğraşı bir anda bırakıp başka bir konu hakkında ısrarcı olan çocuklar göze çarpacaktır. Konuşulduğunda sanki onunla konuşulmuyormuş gibi davranması konuşan kişiyi takmaması durumu da kayda değer bir harekettir. Çocuk sağlığının en derin konuların biri olan dikkat eksikliği tedavi gerektiren bir hastalıktır.