Çocuklarda Ağız Sağlığı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Çocuklarda Ağız Sağlığı

Çocukların beden ve ruh sağlığı kadar diğer bölgelerine özen gösterilmesi ...
Çocuklarda Ağız Sağlığı

Çocuklarda Ağız Sağlığı

Çocukların beden ve ruh sağlığı kadar diğer bölgelerine özen gösterilmesi şarttır.

Çocuklarda Ağız Sağlığı

Çocuk sağlığı en ince noktasına kadar ayrı bir özen ve dikkat gerektirir. Hafife alınan süt dişler, bir insanın hayatı boyunca en önemli yerlerden biri olan ağız yapısına yön vermektedir. İlgilenilmeyen dişeler nasılsa dökülüp yenisi çıkacak mantığıyla düşünüldüğünde hiç istenmeyen sonuçlarla karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır. Çok tehlikeli olan bu düşünce yapısı sayesinde çocukların diş çıkarma dönemleri çok riskli bir evreye girerek destek görmeden gelişimini tamamlamaya çalışmaktadır.

En önemli evre olan bebeklerin diş çıkarma dönemi zamanında, rahat bir süreç yaşanması için her konuya hassasiyetle yaklaşılması gerekmektedir. Diş çıkarmaya başlanıldığı zaman hemen bir masaj kremi, gazlı ve nemli bezlerle yardımcı olunması büyük fayda sağlayacaktır. Bu sayede ağız yapısı oldukça düzgün, kaliteli ve en standart düzeyde gelişmesini sağlayacaktır. Dişler çıkmaya başladıktan sonra direk olarak yumuşak telli fırçalarla yavaş şekilde dişleri fırçalamanızda yarar var. Süt dişlere verilmiş olan önemle yerine gelecek olan kök dişlerin hazırlığı yapılmış olur. Bu sayede geleceğe mutlu gülüşlerle bakan çocuklarınız olmuş olacak. Özgüvenden dış görünüşteki önemin hayatı boyunca yanında olması gereceğiyle yoluna devam edecektir.

Yapılmakta olan testler sonucunda süt dişlere gösterilen özen yerinde ve sağlam olmazsa, tüm hayatı boyunca lazım olacak olan dişlerde çok büyük hasarlar gözükecektir. Durdur yere başlayan çürüklerin tek nedeni sadece süt dişlere gösterilen özenin az olmasından kaynaklanmaktadır. Yetişkin dönem dişleri kendini sağlam hissetmek için köklerine ihtiyaç duyar, kökler zayıf oldukça dökülmeler ve problemler yaşanacaktır.

Süt dişler son derece temiz tutulmalıdır. Temiz tutulan dişler, kökleri gelmeye başladığında ne kadar faydalı olduklarını ispatlayacaklardır. Çocuk olmaları diş eti problemleri yaşamayacağı anlamına gelmeyecektir. Aksine yetişkinler nasıl sürekli bakterilerle saldırı altındaysa miniklerde sürekli olarak dişlerini korumak zorundadırlar. Ağız bakımı denildiğinde yetişkinlerden çocukları ayıran tek fark yaş farkı olur.

Diş Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her alanda olduğu gibi çocuklarda beslenme alışkanlığı yine karşımıza çıkmaktadır. Sağlam dişler için tüketilen besinler büyük önem taşımaktadır. Beslenmeye dikkat edilmesi durumunda kullanılan tüm yardımcı faaliyetler artı puan olarak geri dönüş sağlayacaktır. Hem köklerin hem dişlerin birçok daha sağlıklı bir şekilde yetişmesine yardımcı olmak için beslenmeye dikkat edilmesi çok önemlidir.

Yetişkinlik dönemine geçmeden önce düzenli olarak doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. Düzenli olarak yapılmayan muayeneler daha sonra daha büyük sıkıntılar doğurması yüksek bir olasılıktır. Daha bebek yaşta başlatılan doktor kontrolleri ebeveynlere erken gelebilir ancak en fazla çürük görülme yaşı 6-7 yaşları arasında meydana gelmektedir. Bu nedenle erken kontroller her zaman için daha fazla avantajlı konuma gelmektedir. Çocuk sağlığı dikkat gerektiren tüm alanlarda özen ister, çocuklarda ağız sağlığı tüm hayatları boyunca en lazım olan kısımların başında gelmektedir.