Çocuk Sağlığında Beslenme Tavsiyeleri | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Çocuk Sağlığında Beslenme Tavsiyeleri

Çocuklarda Beslenme Düzeni Çocuk sağlığı ve her ...
Çocuk Sağlığında Beslenme Tavsiyeleri

Çocuk Sağlığında Beslenme Tavsiyeleri

Çocuklarda Beslenme Düzeni

Çocuk sağlığı ve her gelişim gerektiren konunun başında beslenme şekilleri en önemli faktörlerdir. Genel olarak bakıldığında sağlıklı ve düzenli beslenen kişiler ve sağlıksız beslenen kişiler arasında dağlar kadar fark vardır. Kullanılan besleneme çeşitleri pahalı olup olmadığından daha da mühimdir. Geriye kalan besin değeri yüksek yiyecekleri gerektiği kadar tüketmekten geçmektedir.

Çocuklarda beslenme düzeni her zaman için dört ana başlıkta idare edilmediği sürece eksiklikler meydana gelecektir. Bu eksiklikler protein, yağ ve karbonhidrat gibi temel besin değerlerini içerdiğinden hayati önem taşımaktadır. Tüm değerlerin bir arada olması çocuk gelişimi açısından son derece kıymetlidir. Beden, kas ve kemik yapısı beslenme olmadan hiçbir gelişime uğramayacaktır.

Süt, et, sebze ve meyvelerin zamanında ve yeterli miktarda tüketilmemesi gelişimleri açısında problem yaratmaya yetecektir. Et grubunda bulunan balık, tavuk ve yumurta olmazsa olmazların başında gelmektedir. Et tüketilmemesi durumunda ileriki dönemlerde spor ve beden sağlamlığı açısından eksiklikler meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Çocuklar çabuk hasta olarak çok geç iyileşme sürecine gireceklerdir. Bu dönemde diğer taraftan eksik kalan sebze çeşitleri de yokluğunu hissettirdiğinde tüm fonksiyonel işlemlerde sorunlar meydana çıkacaktır.

Bazı hekimler ekmek ve türevleri konusunda soru işaretleri olduğunu belirtseler de kesinlikle çocuk gelişiminde tahıl ürünlerinin faydaları, saymakla bitmeyecek bir besin değeridir. Bulgur ve pirinç gibi yiyeceklerde bu gruba dahil sayılmaktadır. Tüketilmeye başlandığı günden bu yana aksatılmadan her gün günlük doz alınmalı ve hiçbir koşulda aksatılamamalıdır.

Çocuk Sağlığında Beslenme Tavsiyeleri

Çocuklarda Kahvaltının Önemi Nedir?

Çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerinde dikkat etmesi gereken en önemli öğün tartışmasız kahvaltıdır. Kahvaltının eksik yapılması tüm günün yararsız geçmesine neden olacaktır. Zayıf veya yetersiz tüketilen öğünlerin geleceğe olan zararı en yakın yapılan faaliyette hemen ortaya çıkacaktır.

Çocukların okul performansında sağlam bir başarı göstermesi ya da gösterememesinin en birinci nedeni kahvaltı yapılmasıdır. Dikkat dağınıklığı kendine fırsat yakaladığı dakika kendini belli edecektir. Dikkatin dağınık olması algılanması gereken konuların ters düz olması manasına gelmektedir.

Besin değeri tam olan kahvaltılar çocukların bütün hayatları boyunca, alışkanlık haline getirilmesi çok mühim bir konudur. Güne enerjik başlamanın en sağlam yolu taze meyve, peynir vb. ürünlerin yeteri miktarda tüketilmesinden geçmektedir. Protein ve vitamin deposu olan haşlanmış yumurta her gün tüketilmesi gerekmektedir.

Çocuklar için günlük 3 ana 2 öğün arası tüketilmesi en uygun besin düzeni olarak tespit edilmiştir.

Çocuklar Beslenirken Hijyende Nelere Dikkat Etmelidir?

En basit olarak çocukların açıkta satılan ürünlerin güvenilirliği ve temizliği hakkında net bir bilgiye ulaşmak imkânsız olacaktır. Özellikle okul çevresinde bulunan satıcılarının an uzak durulması gerekir. Sağlık koşullarının ne seviyede olduğu bilinmeyen ürünlerin tüketiminden kesinlikle uzak durulması, çocuk sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır.