Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar

Henüz bir işte çalışmayan ve geliri olmayan kişiler, kimi hallerde finansmana ihtiyaç ...
Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar

Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar

Henüz bir işte çalışmayan ve geliri olmayan kişiler, kimi hallerde finansmana ihtiyaç duyabilirler. Yakında bir işe girebilecek olanlar veya acil bir ödeme ihtiyacı olanlar için bu anlamda kredilendirmeler çok önemlidir. Bankalar bildiğiniz üzere kredi kullanmak üzere başvuruda bulunduğunuzda, gelir durumunuzu karşılarına alırlar ve kullanmak istediğiniz kredi miktarının aylık ödemesini yapıp, yapamayacağınızı inceler. Eğer gelir durumunuz yetersizse de kredi başvurunuzu reddeder. Yani bir işte çalışmayanlara kredi veren bankalar hangileri tespit etmeniz ve hangi şartlarda kredi verdiklerini incelemeniz gerekir. Aksi halde başvurunuz çok yüksek olasılıkla reddedilecektir.

Sizlerle bu yazımızda bir işte çalışmayan kişilere kredilendirme sağlayan bankaları ve bankaların talep ettikleri şartları paylaşacağız.

Gelir belgesiz kredi başvurusu

Bir işte çalışmayan kişilerin kredi başvurusu yapma halindeki en büyük eksikliği hiç şüphesiz gelir belgesidir. Bankalar, kişilerin gelir durumuna denk kredi vermeyi önemserler. Ancak bazı hallerde (kredi tutarının düşük olduğu) bankalar gelir belgesi olmaksızın da kredi başvurusuna onay verebilmektedir.

Özellikle bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerinden yararlandığınızda gelir belgesiz kredi başvurusu yapabilmektesiniz. Türkiye’de özellikle QNB Finansbank, Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve Halkbank gibi önde gelen bankalar sıklıkla internet bankacılığı başvurularında çok yüksek meblağlarda olmayan kredi başvurularına gelir belgesi olmaksızın kredi sağlamaktadır. Yani eğer bir işte çalışmıyor ve gelir belgeniz yoksa bu bankaların web sitelerini ziyaret etmenizi öneririz.

İpotekli kredi veren bankalar

Bazı bankalar gelir belgesi olmayıp yüksek meblağda kredi kullanmak isteyen tüketicilere ipotekli kredi vermektedir. Bu bankalar, ekspertiz aracılığı ile ipoteklenecek olan malvarlığının keşfini yapar ve ilgili malvarlığının ederinin %70’ine kadar kredilendirme sağlar. Bu sayede tüketiciler de gelir belgeleri olmasa dahi bu malvarlığı sayesinde kredi alabilirler. Bu uygulama özellikle malvarlığı olup ev hanımı olarak geliri kayıt dışı olan kişiler için oldukça avantajlıdır.

Türkiye’de QNB Finansbank, Garanti Bankası, Şekerbank, Vakıfbank, Odeabank gibi bankalar ipotekli kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Bankaların kredilendirmeleri ile ilgili olarak web sitelerini ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz ve başvurunuzu doğrudan şubelerden gerçekleştirebilirsiniz.

Çalışmayanların kredi başvurusu yaparken dikkat etmesi gerekenler

Eğer Türkiye’de bir işte çalışmıyorsanız, gelir belgeniz yoksa ve kredi ihtiyacınız söz konusu ise başvuru yapmadan önce bilmeniz gereken bir takım hususlar var.

Eğer kredi başvurusu yaparken ipotekli seçenekten faydalanmayacaksanız çok yüksek meblağlarda kredi başvuru yapmayı ve bu başvurunun onaylanması ihtimalini unutun. Bu durum kredi notunuzun da düşmesine neden olur çünkü muhtemelen banka başvurunuzu reddedecektir.

Bankalara kredi başvurunuzu belge ibraz etmeden gerçekleştirmek istiyorsanız, şubeler yerine internet veya telefon bankacılığı başvurularından yararlanın. Bankalar bu şekilde verdikleri kredilerde daha çok kredi notuna bakarlar ve tutarınızı da çok yüksek tutmadığınızda kredi başvurunuzu yüksek olasılıkla (kredi notunuz yüksekse) onaylarlar.