Bulut Bilişim Nedir? | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Bulut Bilişim Nedir?

Cloud Computing, bulut depolama, geliştirme araçları, sunucular, ağ oluşturma ve yazılım analitiği de ...
Bulut Bilişim Nedir?

Bulut Bilişim Nedir?

Cloud Computing, bulut depolama, geliştirme araçları, sunucular, ağ oluşturma ve yazılım analitiği de dahil olmak üzere BT kaynakları için isteğe bağlı bir hizmettir. Hizmet, uzak veri merkezleri aracılığıyla yapılan görevlerin işlemini ifade eder.

Görevleri işleyen uzak veri merkezi bir bulut hizmeti sağlayıcısı tarafından yönetilir ve hizmetleri ücretli olarak kullanılabilir hale getirir. Bulut bilişim, şirket içi BT ihtiyacını ortadan kaldırarak kullanıcının doğrudan aktif yönetimine olan ihtiyacı da ortadan kaldırır.

Ayrıca, bu hizmetler şirketlerin BT altyapı maliyetlerini en aza indirmesine bile izin verir. Hemen hemen herkesin günlük yaşamında fark etmeden kullandığı bulut bilişimin en yaygın örnekleri Gmail, Netflix, Dropbox' tır.

Bulut bilişim nasıl çalışır?

Bulut bilişim, kullanıcıların sistemlerinin verilere erişmesine ve uzak sunuculardaki web uygulamalarına erişmesine olanak tanır. Hizmetin nasıl çalıştığını daha fazla anlamak için iki bölümünü tartışalım: ön uç ve arka uç.

Kullanıcılar, web tarayıcılarını veya özel bulut bilişim yazılımını kullanarak bulut sunucularında depolanan verilere ön uçtan erişebilir. Bu arada, arka uç gerçek çalışmanın gerçekleştiği yerdir; sunucular, bilgisayarlar ve veritabanlarını içeren veri depolamadan sorumludur.

Bulut bilişim türleri

Hizmetin her biri farklı 'hizmetler' sağlayan üç ana modeli vardır.

1. Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)

Bulut bilişimin en temel kategorisinde, hizmetlerin çoğu bu kategoriye girer. IaaS, kullanıcılara ağ özelliklerine ve veri depolama alanına erişim sağlar. IaaS, kullanıcılara BT kaynakları üzerinde en fazla esneklik ve kontrol sağlar.

2. Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

Adından da anlaşılacağı gibi, SaaS modeli, çoğunlukla 'web uygulamaları' olarak adlandırılan uzak sunucular aracılığıyla yazılım uygulamaları sağlar. Bu model, kullanıcıların cihazları aracılığıyla web uygulamalarına küresel olarak her yerden erişmelerini sağlar.

3. Hizmet Olarak Platform (PaaS)

Bulut bilişim hizmetinin PaaS modeli API'leri, web portallarını ve ağ geçidi yazılımlarını kullanarak geliştirme araçları sağlar. Bu model genel yazılım geliştirme için kullanılır ve yazılım genellikle geliştirildikten sonra barındırılmıştır. Google'ın uygulama motoru böyle bir örnektir.

Farkında olmasanız da, hizmeti her gün kullanma eğilimindesiniz. Bulut bilişimi bir e-posta göndererek, belgeleri çevrimiçi düzenleyerek, çevrimiçi müzik dinleyerek, film akışı yaparak veya oyun oynayarak kullanırsınız. Teknoloji, küçük girişimlerden büyük teknoloji şirketlerine kadar yaklaşık on yıllık olsa da, devlet kurumları bile bu hizmeti kullanıyor.