Borsa Kazanma Taktikleri | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Borsa Kazanma Taktikleri

Türkiye’de borsa ...
Borsa Kazanma Taktikleri

Borsa Kazanma Taktikleri

Türkiye’de borsa istanbul, yani BİST ismi ile devam eden İMKB, İstanbul menkul kıymetler borsası, birçok yatırımcı için en güvenilir yatırım enstrümanlarından bir tanesi. Her gün milyarlarca dolarlık alım satım işleminin gerçekleştiği borsamızda kolay bir şekilde para kazanmak isteyen, kendine güvenen yatırımcılar anında alım satım işlemleri ile kazanmaya çalışıyor. Asıl soru ise küçük yatırımcı nasıl kazanır ?

 Küçük yatırımcı kime nedir?

 Borsada ya da Forex gibi diğer finansal enstrümanlarda, belli bir hacmin altında işlem yapan, yüksek dalgalanmalara karşı direnci olmayan yatırımcı modeline küçük yatırımcı denir. Küçük yatırımcılar, genellikle yorumlarda ‘spekülatörün’ yani büyük oynayan yatırımcının hamlelerinden psikolojik olarak etkilenir ve neticede kaybeder.

 Borsada kazanmak mümkün mü?

 Eğer kazananlardan olmak istiyorsanız, borsa diğer yatırım araçlarına göre nispeten en güvenli limandır. Borsada kazanmak için temel olarak birkaç teknik vardır, şimdi size o tekniklerden bahsedelim ve nasıl borsa oynanır sorusunun yanıtını bulalım…

 Al-sat ile kısa vadede kazanmak

 Borsa işlemlerinde kısa vadede kazanmak isteyenlerin tercih ettiği bir şey olan al sat ile kazanma durumu birçok kişi için kötü sonuçlar verir. Ortalama olarak 10 bin tl gibi bir sermaye ile dahi olsa, alım satımlarla ciddi kazanç elde etme şansınız var. Günlük yüzde 2’lik bir prim yakalasanız dahi, aylık 6 bin tl gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır, ancak al sat işlemleri ile kazanmak için gerçek bir profesyonel olmanız gerekiyor. Piyasanın durumuna göre borsada kısa vadede kazanmak bu şekilde mümkün gibi gözükse de zordur.

 Uzun vade kazançları

 Ağırlıklı olarak endüstriyel üretim yapan firmaların kağıtlarına, yani hisselerine alım yaparsanız uzun vadede kazanmamanız olanaksız gibidir. Bugün birçok firmanın hisselerini 10 yıllık grafikte incelerseniz, çok ciddi bir yükseliş trendinin olduğunu görebilirsiniz. Borsada uzun vadede kazananlar var ancak yıllık yüzde 10 gibi bir enflasyon oranını da hesap ederek hareket etmek daha mantıklıdır.

 Borsa oynamak için ilk etapta deneme uygulamaları ile kendinizi test edebilirsiniz, kaliteli borsa uygulamalarında alım satım işlemleri ile deneme yaparken kolayca nasıl bir finansal performans göstereceğinizi de görürsünüz. Borsa kazançlarında anında işlem için anlık borsa verisi lisansı almanız şarttır, halka açık veriler, hisse net ya da mynet finans gibi sitelerdeki anlık veriler 15 dakika gecikmelidir.