Beslenmenize Dikkat Ederek Kalp Sağlığınızı Koruyun | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Beslenmenize Dikkat Ederek Kalp Sağlığınızı ...

Beslenmenize Dikkat Ederek Kalp Sağlığınızı Koruyun Vücudumuzun tüm fonksiyonlarının düzenli ...
Beslenmenize Dikkat Ederek Kalp Sağlığınızı Koruyun

Beslenmenize Dikkat Ederek Kalp Sağlığınızı Koruyun

Beslenmenize Dikkat Ederek Kalp Sağlığınızı Koruyun Vücudumuzun tüm fonksiyonlarının düzenli çalışabilmesi ve sağlıklı bir ömür geçirebilmemiz için KALP sağlığı neredeyse her şeyin önüne geçebiliyor. Düzenli spor yaparak, Stresten uzak durarak, pozitif düşünmeye çalışarak ve en önemlisi Düzenli ve sağlıklı beslenerek kalbimizi daha sağlıklı tutmak mümkündür.

Düzenli ve sağlıklı beslenme ile, kalp krizi ve benzer kalp hastalığı risklerini önemli ölçüde düşürebiliriz. Kolestrol, tansiyon, kan şekeri, kan basıncı gibi hayati öneme sahip vücut aktivitelerimizin düzenli bir şekilde işlemesi için önemli bir faktördür.

Tabi ki Tek başına hiçbir faktör en büyük etkiyi sağlamayacaktır. Düzenli beslenmenin yanında Düzenli spor yapmak, Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak, pozitif düşünmek ve sitresten uzak durmaya çalışmak gibi psikolojik aktivitelere dikkat etmekte lazım. Fakat sağlıklı ve düzenli yemek bu faktörlere göre biraz daha özen gösterilmesi gereken bir şey diye düşünüyorum. Çünkü Spor yapabilirsiniz ama yüksek kolestrol içerikli ürünler, hayvansal yağlarla dolu gıdalar tüketirseniz hiçbir spor bunları özellikle orta yaşın üzerindeyseniz vücudunuzda atmak için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden Sağlıklı Beslenmek önemli bir unsurdur ve Bu makalede de bu nedenlerden dolayı sağlıklı beslenmenin faydalarından Bahsedeceğim.

Beslenmenize Dikkat Ederek Kalp Sağlığınızı Koruyun

Yemek menünüze haftada en az iki öğün balık ekleyin: Balık kalp sağlığı için birincil öneme sahip beslenme şekillerinden birisidir. Balığın muhteviyatında bulunan protein ve Omega 3 Yağ asitleri kalp sağlığı yönünden oldukça etkin rol oynamaktadır. Fakat her balık bu sayılan özellikler bakımından aynı etkiye sahip olmayabilir. Özellikle soğuk ülke ve okyanus balıkları (İsviçre somonu gibi) fazlası ile protein ve Omega 3 İçermektedirler.

Yapacağınız haftalık ya da aylık yemek listenizin başlarında mutlaka Tam Tahıllı Gıdalar, Mevsim meyveleri, Sebzeler bulunsun. Son zamanlarda okuduğum uzman bir hekimin yazısında, “Meyvelerin mevsiminde yenmesi gerektiğini ve mevsiminde yenilen meyveden daha fazla vitamin ve mineral alınacağını” görmüştüm. Kesinlikle bu doğru ve sağlıklı bir seçim olacaktır. Meyve taze olduğunda içeriğindeki vitaminler de bir o kadar sağlıklı ve taze olarak bünyemize karışacaktır.

Tüketeceğiniz Besinlerdeki Yağ oranlarına ve Türüne Dikkat edin: Özellikle Donmuş hayvansal yağlardan uzak durmamız konusunda uzun zamandır uzmanlar bizleri uyarmakta. Eskiden babaannelerimiz ninelerimiz, özellikle koyunların kuyruk yağlarını eritip kullanırlardı yemeklerde ve öyle bir yağdır ki o saatlerce kaynamasına rağmen zor erirdi, İşte tehlikeli olan yağlar bunlardır. Bu yağlar damarlarda vücut sıcaklığımızda eriyemediğinden tıkanmalara ve dolayısı ile kalp krizi gibi önemli rahatsızlıklara neden olabiliyorlar. Fakat her gün reklamlarda gördüğümüz, “Evde yapılan Tereyağı gibi”, “Tereyağından farkı yok” gibi kandırmacalarla piyasaya sürülen margarinlerin de sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bunu her zaman duyuyor ve söylüyorum “PAKETLENMİŞ GIDA TÜKETMEYİNİZ”. Mümkünse köyden tereyağı alın, süt alın, yoğurt alın, meyve sebze alın. En sağlıklı beslenme artık paketli gıdalarda değil, ışıl ışıl parlayan günlerce bozulmayan meyvelerde değil, artık insanlar bizim eskiden beğenmediğimiz kurtlu elmaları tercih ediyorlar organik diye.

Sağlık her şeyin başıdır. Sağlığınıza Dikkat Edin.