Baş Ağrısına Ne İyi Gelir | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş ağrısına ne iyi gelir ya da baş ağrısı neden olur ve baş ağrısı tedavisi nasıl yapılır gibi sorulara cevap vereceğimiz bu makalemizi okuyarak; az da olsa ilaçsız ( kimyevi) olarak baş ağrılarınızın tedavisini tek başınıza yapabilmenizi umuyoruz. Bu ağrılar geçici ağrılar olmalı ve kronik bir hastalığın belirtisi olmamalıdır.

Baş Ağrısına Ne iyi Gelir

Baş ağrınız olduğunda beyninizin içinde neler olup bittiğini merak etmeniz normaldir, belki de yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Beyin dokusunun kendisi normalde acıyı hissedemez. Bunun yerine beyniniz vücudun geri kalanından aldığı ağrı duyularını işleyebilir ve bunlardan etkilenebilir. Sahip olduğunuz baş ağrısı türüne bağlı olarak ağrı sinyalleri sinirler, kan damarları veya beyni saran zarlardan veya baş ve boyun kaslarından gelebilir. Bazı baş ağrısı beyin aktivitesindeki elektriksel değişikliklerle de ilişkilidir.

Gerilim tipi baş ağrısı en yaygın çeşididir. Kafanın her iki yanında sıkıcı, basınç altında olan ağrı bazen tipiktir, bazen başın arka tarafına kadar uzanır. Baş ve boyun kasları ihale edebilir. Gerilim tipi baş ağrısının nedeni bilinmemekle birlikte, bazıları ağrının fazla kas gerginliğinden kaynaklandığını ileri sürerler. Gergin kaslardaki ağrıya duyarlı sinirler bu sinyaller omuriliğe iletilir ve daha sonra dokunma, duygular ve hareketle ilişkili yüksek beyin alanlarına taşınır.

Migren ağrısı lokal olarak başın bir tarafında, genellikle hafif ve sağlam hassasiyet, bulantı ve kusma gibi başka semptomlarla zonklama ağrısına neden olur. Bazı insanlar baş ağrısı öncesi bir aura yaşar yanıp sönen ışıkları görme gibi belirtilerle baş başa kalabilir. Aura sırasında bir elektrik akımı dalgası beynin her tarafına yayılır. Migren ağrısı öncelikle trigeminal ve servikal sinirleri içerir; bu sinirler yüz, baş ve boyun ve beyindeki etrafındaki kan damarları ve zarlarından ağrı sinyalleri taşır. Bu sinirlerden gelen ağrı sinyalleri, beyinsapına girdiklerinde büyütülür ve aşırı duyarlı hale gelir. Bu, kötüleşen ağrının kısır döngüsünü oluşturur.

Baş ağrısı, başın içindeki basınç artışından kaynaklanabilir. Bu, tümörün veya kanamanın beyni çevreleyen ve beynin sulanan beyin-omurilik sıvısının akışını bloke ettiği zaman meydana gelebilir. Artan basınç, kafa travması, felç veya enfeksiyon nedeniyle beyin şişmesi nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bütün bu vakalarda ağrı, başın içindeki kan damarlarının gerilmesinden kaynaklanır ve trigeminal ve servikal sinirler tarafından algılanır. Artan intrakranyal basınçtaki baş ağrısı sabahları daha kötü olabilir ve kusma ve bulanıklık veya çift görme ile ilişkili olabilir.

Baş ağrısı, yapılacak işler listenizi raydan çıkarıp rahatsız edici hale getiren acı verici, zonklama deneyimlerine olabilir. Zindeliği düşünen kişiler, egzersizi ön planda tutar ve baş ağrıları geldiğinde ağrı kesicilerle bunu telafi edebileceklerini düşünürler. Ancak ağrı kesicilere hemen baş vurmak bir çok zararlar barındırır. Başınız ağrımaya başladığında her ne yapıyorsanız yapmayı bırakın. Ortam değiştirin. Sıcak bir yerde iseniz serinleyin. Kötü ve olumsuz düşünceler ağrıyı tetikler. Pozitif düşünmeye çalışın. Mümkünse dinlenin. İlla ki ağrı kesici almak istiyorsanız doğanın sunduğu bitkileri kullanın.

Baş Ağrısına Ne iyi Gelir

Düzenli olarak yapılacak ve yorucu olmayan aerobik egzersizler, evde ya da SPA salonunda profesyonel masaj, yoga- meditasyon kafein alımı, omega-3 yağ asitlerini tabletler şeklinde ya da balık tüketerek sağlamak, B2 vitamini, magnezyum  baş ağrılarına iyi gelir.