Ayak Bakımı Nasıl Yapılır | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır Ayaklarınız, vücudunuzun en çok suiistimal ...
Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Ayaklarınız, vücudunuzun en çok suiistimal edilen ve tüm vücudu taşımakla görevli uzuvlarınızdır ve sıklıkla kullanılan kısımlarındandır. Günlük hayatımızda her nereye gidersek gidelim, bizleri vasıtalardan önce ayaklarımız taşırlar. Bu nedenle ayak sağlığı çok önemlidir. Ancak sağlık ve güzellik rutinleri söz konusu olduğunda, ayak ve ayak tırnaklarımız çoğunlukla ihmal edilir. Mevsim ne olursa olsun, ayaklarımızın ve ayak tırnaklarımızın bakımı ve sağlığının en üst düzeyde tutulması her zaman önemlidir. İyi hijyen, ayak ağrılarını keser, mantar parazitlere yer bırakmaz.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

İyi Hijyen Şart

Ayak tabanı ve ayak tırnaklarının bakımı

Ayaklarınızı her gün mutlaka yıkamanız gerekiyor. Ayaklar vücudun diğer bölgelerinden daha çabuk kirlenir ve sürekli terleme eğilimi vardır. Ter ve kir mikropların en çok sevdiği ortamları hazırlar. Akşamları duş alırsanız, en azından eve giderken gece rutininizin bir bölümünü ayaklarınıza ayırın. İyi hijyeni bu şekilde sağlamış olursunuz.

Onları sabun ve ılık suyla yıkayın. Bu, orada yaşayabilecek ter, ayak ve bakterilerden iz bırakmaz. Temizlik yaparken Ayak parmakları arasındaki boşluklara dikkat edin. Sonradan bir havluyla ayağınızı nazikçe silin. Ayak tırnaklarınızı da temiz tutun. Yaz aylarında sandaletler giyerek dolaşırsanız, ayak tırnaklarınızın kirlendiğini görebilirsiniz. Ayaklarınızı yıkama seansını özenle uzatmanız gerekir.

Ayaklarınızı her daim nemli tutmanız gerekir  ama temiz olması da gerekir. Rutinin bir parçası olarak losyon veya ayak kremi kullanabilirsiniz Yumuşak, nemlendirilmiş ayaklar için yatmadan önce bazı losyon veya petrol ürünü ( vazelin vb) jöleleri ovmak için kullanabilirsiniz. Temizliğin diğer şartı da çorapların sürekli temiz tutulması gerekliliğidir.

 Ayaklarınızı temiz, kuru ve uygun bir sıcaklıkta tutmak için tasarlanmış uygun ayakkabılar tercih etmeniz gerekiyor. Farklı hava şartlarına göre ayakkabı seçin. Yaz aylarında serinlik için sandaletler ve açık yüzeyli ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Yaz ayları yeterince sıcak geçer, ayaklarınızı daha da sıcakta tutacak ayakkabılar kullanmamak ayak hijyeni açısından önemlidir.

Kışın suya dayanıklı deri ayakkabılar ayaklarınızı sert kış şartlarına karşı korur. Ayak kokularından tamamen kurtulmanız için ( kokuyu bakteriler yapar) çoraplarınızı daha sık değiştirmeniz gerekebilir. Ayaklarınız terledikçe çorapları değiştirmeli ve ayaklarınızı temizleyip kuru tutmalıdır.