Aspir Yağı Faydaları | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Aspir Yağı Faydaları

Aspir Yağı Faydaları

Aspir Yağı Faydaları

Aspir Yağı Faydaları

Aspir yağı hem faydalı hem de zararlı olabilir. Bu makalemizde aspir yapı faydaları ve aspir yağı zararları konu edilecektir. Derlenen bilgiler aspir yağı faydalarından istifade etmek isteyenler için yararlı olabilir. Her şeyde olduğu üzere, en yararlı bitkilerde ve bitkisel yağlarda da aşırı kullanım ve üstün körü kullanım daima faydadan çok zarar verir. Bu nedenle doktora danıştıktan sonra aspir yağı kullanmanızı öneririz.

Dünyanın çeşitli coğrafyalarında yetişen aspir bitkisinden elde edilen aspir yağının asıl yetişme yeri Asya kıtasıdır. Kırmızı sarı ve turuncu renkli yaprakları vardır. Bazı çeşitleri dikenli iken bazıları dikensizdir.  Sanayi alanında çok kullanılan bu bitkinin yağı da son zamanlarda mercek altına alınan ve yararları görülen bir yağ türüdür.

 Bunun nedeni içeriğidir. Omega yağ asitleri içeren aspir yağı Omega-3 ve omega -6 yağ asitlerini içermektedir. Pekiyi Omega yağ asitleri ne işimize yarıyor? Bu yağ asitleri vücudun yağı taşı olarak çalışırlar ancak doğadan elde edilmeleri gerekir. Vücudun bir çok karmaşık kimyasal olayları ve sentezleri ile elde edilemeyen bir yağ asididir.

Aspir Yağı Kolesterol Düşürür

Orta yaş ve üzeri kadınlar ve erkekler için kolesterol düşürücü etkisi ile bilinir. İkinci olarak şeker hastalarının tedavi yardımcı ürünüdür. Birçok insan için felç- diyabet tansiyon riskini azaltıcı yararları görülür. Damarların sertleşmesi kalp krizi ile sonuçlanır bu nedenle damarların esnek kalabilmesi önemlidir. Aspir yağı kararlı kullanılırsa damarların sertleşmesini de önleyebilir. Tek başına tüm bu yararları göstermez ancak katkıda bulunabilir.

Önümüz kış ve soğuklar tüm şiddeti ile yaklaşıyor. Soğuk algınlığı grip ve nezleden korunmak için aspir yağı kullanılabilir. İyi bir balgam-söktürücü etkisi olan aspir yağı zayıflamak isteyenlerin de diyet programında bulundurması gereken bir yağ çeşididir.

Doymamış yağlar aspir yağı Hindistan cevizi yağı Zeytinyağı gibi yararlı yağlar bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı önler. Ama yazının başında da belirttiğimiz gibi doktor tavsiyesi ve normal ölçüde kullanım olması gerekir.

Aspir Yağı Zararları Nelerdir

  • Aşırı kullanım ishal yapabilir.
  • Yağ yakar ama yağların atılması zorunludur. Yoksa karaciğer zarar görebilir.
  • Regl döneminde kullanılırsa kanama-kan kaybını arttırır.