Aşırı Düşünceyle Başa Çıkabilmenin Yolları | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Aşırı Düşünceyle Başa Çıkabilmenin ...

Hiç çok çok düşündüğünüzü ve hiçbir şey ...
Aşırı Düşünceyle Başa Çıkabilmenin Yolları

Aşırı Düşünceyle Başa Çıkabilmenin Yolları

Hiç çok çok düşündüğünüzü ve hiçbir şey yapmadığınızı fark ettiniz mi? Kendinizi sık sık belirli bir husus üstünde dururken buluyor musunuz? Bu, bizi ve zihinsel huzurumuzu yok etmekten diğer bir şey yapmayan bir aşırı düşünme kalıbı diye tanımladığımız şeydir.

Çoğumuz vakit vakit belirli şeylere ilgi ederiz, fakat birtakımlarımız bizi meşgul eden ama olumsuz bir şekilde bir kanaat döngüsüne sokar. Bu kısır döngü kendini tekrar etmeye ve sıhhatli kalıpları istila etmeye devam eder. Aşırı düşünmenin üstesinden gelmek, pek çok şahıs doğrulusunda ustalaşmayan, fakat olumsuz döngüyü kırmak amacıyla en erken uygulanması gereken bir vazifedir.

Aşırı düşünme yalnızca ruh sağlığı üstünde değil, aynı vakitte duygusal ve fiziksel sıhhat üstünde de olumsuz bir tesire sahiptir. Düzenli aşırı düşünme kalıpları, kaygı, sinirlilik, panik atakların yanı sıra düşük iştah, düzensiz uyku düzenleri, yüksek tansiyon ve çok daha çoksına yol açabilir. Kendini aklı başında tutmak söz hususu olduğunda hisler mühim bir rol oynar. İşte, aşırı düşünmeyle kafaya çıkmanızı sağlayacak birtakım yöntemler;

1. DÜŞÜNME DÜZENİNİZİ ANLAYIN
Bazen bir halde olduğumuzda, tekrarleyen kanaatlerimize son vermekte zorlanıyoruz. Sıkıştığımızda, halden çıkmaya çalışmak ve onu daha iyi kavramak çok mühimdir. O an başınızdan geçenlere üçüncü bir göz olarak bakmaya çalışın ve objektif kalmaya özen gösterin.

2. DİKKAT DAĞITAN BİRŞEYLER KEŞFEDİN
Aşırı düşünme ağından çıkan fazlası insan amacıyla bu vazife gerektiğince zor olabilir. Bu amaçla, çok düşünme ağını kırmaya yardımcı olacağından, ilginizi çeken etkinliklere katılarak ilgi dağıtmaya başvurabilirsiniz. Bunu dışarı çıkarak ya da müzik dinlemeye başlayarak yapabilirsiniz. Sevdiğiniz bir arkadaşınızla bahsetmek da gerektiğince etkili olacaktır.

3. NEFES EGZERSİZİ YAPIN
Aşırı düşünmenin, bireyin fiziksel ve duygusal sağlığı üstünde büyük bir tesiri vardır. Derin soluk alma, kanaatlerinizi tersine çevirmenize yardımcı olur ve verdiği halde kendinizi rahat hissetmenizi sağlar. Nefes egzersizlerini gerçeklştirmeyi bağımlılık durumuna getirin.

4. MÜKEMMELLİYETÇİ OLMAYA SON VERİN
Bazı insanlar her şeyi kusursuz yapmaya sıksık gereksinim duyarlar. Fakat kusursuziyetçilik, aşırı düşünmeye yol açar ve kendini suçlama ve düşük şahıslik saygısı gibi bir kısır döngü yaratır. Yaptıklarınızın kusursuz olmasını istiyor olabilirsiniz, fakat bu hayati bir hadise muhakkak değildir.

5. TETİKLEYİCİLERİNİZİ ANLAYIN
Herkesin, aşırı düşünmeye yol açan hallerde kendi tetikleyicileri vardır. Aşırı düşünme kalıplarını azaltmanın bir yolu, aşırı düşünmenin tetikleyicilerini kavramak ve etrafı değiştirerek aynı şeyi azaltmaya çalışmaktır.

7. GÜNLÜK TUTUN
Sizi rahatsız eden kaygılar hususu ile ilgili kendinize yardımcı olmak amacıyla, hususnun köküne inmek ve daha yeni bakış açıları kazanmak amacıyla kanaatlerini ve hislerini günlüğe kaydetmeli ve kaleme almalısınız. Sonuç olarak  kanaatlerinizin altında yatan ana sebepleri keşfedebilirsiniz.

8. DÜŞÜNCELERİNİZİ OLUMLAMAYA ÇALIŞIN
Bazen işler istediğimiz gibi gitmediğinde, üzülmeye ve çok düşünmeye meyilli oluruz. Bu nedenle, işler dilediğiniz gibi gitmediğinde, bunun sizin iyiliğiniz ve yararınıza olduğunu düşünün. Başta size olumsuz gibi görünen şeylerin gerçekte size yeni kapılar açabileceğini katiyen unutmamalısınız ve bu halleri not edin.

9. PROFESYONEL YARDIM ALIN
Aşırı düşünmenizi denetim edemiyorsanız ve bu günlük işleyişinizi engelliyorsa, size yardım etmesi amacıyla bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Tabi ki, işin aslı tekrar siz de bitiyor ve ne kadar yardım alırsanız alın kendinizden vazgeçmeyin! Sadece danışmanınızın size yol göstermesine izin verin.

10. KONTROL EDEBİLECEKLERİNİZE ODAKLANIN
Bazı insanlar her şeyin kendi denetimünde olmadığına anlayamıyor ve o vakit bile çok düşünmeye meyilli duruma gelebiliyor. Bu nedenle, bireyin denetim odağını anlamaya çalışması ve denetim edebilecekleri ve denetim edemeyecekleri şeyler ile ilgili bir düşünce edinmesi esastır.