Asgari Ücretli Biri Ne Kadar Kredi Çekebilir | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Asgari Ücretli Biri Ne Kadar Kredi Çekebilir

Bankacılıkla ilgili yapılan düzenlemeler gereğince bankalara yapılan kredi başvurularında kişilerin ...
Asgari Ücretli Biri Ne Kadar Kredi Çekebilir

Asgari Ücretli Biri Ne Kadar Kredi Çekebilir

Bankacılıkla ilgili yapılan düzenlemeler gereğince bankalara yapılan kredi başvurularında kişilerin gelirleri etkili oluyor. Geliriniz bankadan ne kadar limit dâhilinde kredi kartı kullanacağınızı ve kredi ürünlerinden hangi oranda yararlanabileceğinizi belirlemektedir. Banka müşterileri istediği oranda kredi çekme olanağına sahip olamıyorlar. Kişinin maaşı ne kadarsa bu maaşın belli bir yüzdesine göre kredi çekilebilmektedir. Kredi çekerken kontrol edilen gelirinizi kadar kredi notunuz da önemlidir. Maaşınız yüksek olsa bile bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi kullandırmak istemiyorlar. Maaş müşterisi olduğunuz bankalardan ise daha kolay şekilde kredi alma şansınız vardır.
Asgari ücretle çalışan kişiler kredi kullanmak istediğinde, limit dâhilinde kontroller yapılıyor. Çekilecek olan kredinin en uzun vadesi hesaplandığında aylık olarak düşen ödeme miktarı maaşın yarısında fazla olamamaktadır.

Limit Bilgileri ve Kredi Tutarları

Maaşın yarısına oranla bir ödeme şekli belirlenir ve bu orandan fazla kredi çekilemez. Kredi ödemelerindeki vade düşmeleri nedeniyle de kredi kullandırma limitlerinde düşüşler olmuştur. Yüksek limitlerde asgari ücretle çalışan birinin kredi çekmesi kolay olmayacaktır. Bankalardan rahatlıkla alınabilecek kredi limitleri arasında 2000 ile 3000 TL bulunuyor. Asgari ücrete tabii olarak çalışan kişiler yüksek oranda krediler çekemiyor. İhtiyaç kredileri için geçerli olan bu sistem dışında konut ve araç kredileri çekmek isteyen asgari ücretli kişiler için kontrol edilen prosedürler değişiklik gösteriyor.

Bankalara verdiğiniz gelir dışında üzerinize var olan gayrimenkul olduğunda bu gayrimenkulleri bankaya ipotek gösterme yoluyla asgari ücretle çalışan kişiler yüksek oranlarda kredi çekebilme şansından yararlanabilir. Konut ve araç kredisi kullanmak isteyen kişiler ise bankayla görüşmeli ve alacakları konut ya da aracı ipotek ettirme yoluna giderek kredi çekebilirler. Ödeme sorunlarıyla karşılaşıldığında bankanın ipotek ettirilen konut ya da araç üzerinde hakkı oluşur. Ayrıca kredi kullanmak isteyen kişiye ait kredi notu sorgulaması da yapılır. Ekstra bir işlemin uygulanıp uygulanmayacağı konusunda bankanızla görüşmenizde fayda vardır.