APU Nedir? Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

APU Nedir? Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

PC oyunları konsollara göre her zaman pahalı bir seçim olmuştur. Ve Covid19 salgını ortaya ...
APU Nedir? Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

APU Nedir? Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

PC oyunları konsollara göre her zaman pahalı bir seçim olmuştur. Ve Covid19 salgını ortaya çıktığından beri, iyi oyun BILGISAYARı bileşenlerinin yükselen fiyatlarıyla birlikte, tedarik bile daha da kötüleşti. Kesin olmak gerekirse, GPU'ların küresel kıtlığı bu bileşenlerin maliyetleri o kadar yüksektir ki, birçok insan alternatif aramaya başlamıştır. Ve böyle bir alternatif APU' dur. Bu makalede, bir APU'nun ne olduğu ve bütçe pc oyuncuları arasında neden popüler oldukları hakkında konuşulacak.

Yeni başlayanlar için, iyi bir bütçeli oyun bilgisayarının iyi bir CPU'ya ihtiyacı vardır ve birçoğumuz bir tanesini ele alamıyor olsak da, bir sonraki en iyi seçim bir APU'dur. Cpu'ya az çok benzer; ancak, bir CPU'dan biraz pahalı. Bunu sonra hallederiz. Önce APU'nun ne olduğunu anlayalım.

APU nedir?

APU veya Hızlandırılmış İşlem Birimi, CPU (Merkezi İşlem Birimi) ve GPU (Grafik İşlem Birimi) görevi görür. Daha doğrusu, APU'lar yerleşik grafiklere sahip işlemcilerdir ve her iki dünyanın da en iyisini, bir CPU'yu ve gpu'yu tek bir ünitede sunar.

Bu donanım parçası, özellikle ilk bütçeli oyun bilgisayarlarını inşa edenler için faydalıdır. CPU yerine APU ile oluşturulan herhangi bir bilgisayar, grafik kartı ihtiyacını ortadan kaldırarak hantal donanım parçasının kapladığı alanı daha da en aza indirir.

Bu tür donanımlar kompakt tasarımlara sahip cihazlar için optimize edilmiştir; bu arada, konsollar özel bir GPU ihtiyacını ortadan kaldırmak ve böylece fazla alanı ortadan kaldırmak için APU'ları kullanır. Örneğin, Sony'nin PlayStation 4'ü ve Microsoft'un Xbox One'ı APU'ları kullanır.

Bu arada, APU açıkça AMD'nin 64 bit işlemci serisi VGA grafiklerle birlikte gelir. Bununla birlikte, Intel'in özel grafiklere sahip CPU'ları da vardır. Fark şu ki, AMG "APU" etiketinin telif hakkını aldı ve entegre grafiklere sahip CPU'ları Intel'inkinden daha iyi performans gösterme eğilimindedir.

APU'n olmalı mı?

Ayrıca, kendinize bir APU almadan önce, bir CPU ve GPU kombinasyonu almanın artılarını ve eksilerini düşünün. İşlemci cum grafik kartı kesinlikle olumlu olsa da, negatifleri de vardır. Örneğin, bir APU aynı özelliklere sahip bir işlemciden daha yüksek olma eğilimindedir. Ancak, bu şekilde bakmıyor; sunduğu GPU'nun maliyetini de alırsınız; Bu durumda, APU'lar çok şey sağlama eğilimindedir.

İkincisi, gelecekte donanımınızı, özellikle de grafik kartını yükseltmeyi planlıyorsanız, sisteminizde yüklü bir APU ile yapamazsınız. Bu durumda, APU almak için uygun donanım değildir. Amd tarafından piyasada birçok APU olmasına ve her birinin kendi liginde olmasına ek olarak, en azından şimdilik geleneksel özel GPU'yu geçemeyecekler. Elbette, tümleşik grafiklerle Intel CPU'ları geride bıraktılar; ancak, bir CPU + GPU kombinasyonundan daha iyi performans gösteren bu kombinasyon hala çok geridedir.