Akıllı Cihazlar Sizi Her Yerde Gözetliyor Ve Bu Bir Sorun | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Akıllı Cihazlar Sizi Her Yerde Gözetliyor Ve ...

Hiç birinin sizi izlediğine dair ürpertici bir his hissettiniz mi? Sonra arkanı dönüyorsun ...
Akıllı Cihazlar Sizi Her Yerde Gözetliyor Ve Bu Bir Sorun

Akıllı Cihazlar Sizi Her Yerde Gözetliyor Ve Bu Bir Sorun

Hiç birinin sizi izlediğine dair ürpertici bir his hissettiniz mi? Sonra arkanı dönüyorsun ve olağan dışı bir şey görmüyorsun. Nerede olduğuna bağlı olarak, bunu tamamiyle hayal etmemiş olabilirsin. Her gün sizi algılayan milyarlarca şey var. TV'nizin, buzdolabınızın, otomobilinizin ve ofisinizin içersinde, her yerdeler, görünürde gizlenirler. Bu şeyler sizin hakkınızda ön görü edebileceğinizden daha çoğunu biliyor ve birçoğu bu bulguyu internet üstünden iletiyor.

2007'de, akıllı telefonların başlattığı kullanımı basit program ve hizmet devrimini hayal etmek zor olurdu. Fakat müdadurumacilik ve mahremiyet kayıbı yönünden bir bedeli vardı .

Veri idaresi ve mahremiyet üstüne çalışan bilgisayar bilimcileri olarak , evlerde, bürolarda ve şehirlerdeki aygıtlara sunulan internet bağlantısıyla mahremiyetin her vaktinden daha çok tehlikede olduğunu görüyoruz.

Nesnelerin interneti
Cihazlarınız, arabanız ve eviniz hayatınızı basitleştirmek ve günlük yaptığınız işleri otomatikleştirmek amacıyla tasarlanmıştır: bir odaya girip çıkarken ışıkları açıp kapatın, domateslerinizin bozulmak üzere olduğunu size hatırlatın, evin ısısını şahsileştirin evdeki her bir bireyin hava haline ve tercihlerine bağlı olarak.

Sihirlerini gerçekleştirme amacıyla, yardım etmeye ulaşmak ve bilgileri ilişkilendirmek amacıyla internete gereksinimleri var. İnternet erişimi olmadan akıllı termostatınız sizin hakkınızda veri toplayabilir, fakat hava hali ön görüini bilmez ve ne yapacağına karar vermek amacıyla bütün bilgileri işleyecek kadar kuvvetli değildir.

Fakat internet üstünden etkileşim kuran yalnızca evinizdeki şeyler değildir. İş yerleri, alış veriş merkezleri ve şehirler de daha akıllı duruma geliyor ve bu yerlerdeki akıllı aygıtların benzer gereksinimleri var.

Aslında, Nesnelerin İnterneti (IoT), ulaşım ve lojistik, tarım ve çiftçilik ve sanayi otomasyonunda halihazırda süregelen olarak kullanılmaktadır. 2018'de dünya genelinde aşağı yukarı 22 milyar internet bağlantılı aygıt kullanılıyordu ve bu sayının 2030'a kadar 50 milyarı geçmesi bekleniyor .

Bu şeyler senin ile alakalı ne biliyor
Akıllı aygıtlar, kullanıcıları ile alakalı çok detaylı bilgiler toplar. Akıllı emniyet kameraları ve akıllı asistanlar, nihayetinde, evinizdeki varlığınız ve etkinlikleriniz ile alakalı video ve ses bilgileri toplayan kameralar ve mikrofonlardır.

Spektrumun daha az dikkat çekici olan ucunda, akıllı TV'ler kullanıcıları gözetlemek amacıyla kameralar ve mikrofonlar kullanır , akıllı ampuller uykunuzu ve kalp atış hızınızı takip eder ve akıllı elektrikli süpürgeler evinizdeki nesneleri tanır ve her santimini haritalar .

Bazen bu gözetim bir özellik olarak pazarlanmaktadır. Örneğin, birtakım Wi-Fi yönlendiriciler, kullanıcıların evde nerede oldukları ile alakalı bilgi toplayabilir ve hem de hareketi algılamak amacıyla başka akıllı aygıtlarla koordine edebilir .

Üreticiler genelde bilgilerinizi insanların değil, yalnızca otomatik karar verme sistemlerinin göreceğine söz verir. Ama bu her vakit bu tür değildir. Örneğin, Amazon çalışanları , Alexa ile birtakım konuşmaları dinler , bunları otomatik karar verme sistemlerine beslemeden evvelce bunları yazıya geçirir ve açıklamalar ekler.

Fakat şahsi bilgilere erişimi otomatik karar verme sistemleriyle sınırlamak bile istenmeyen neticelere yol açabilir. İnternet üstünden paylaşılan rastgele bir özel veri, dünyanın rastgele bir yerindeki bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olabilir ve çok az sayıda tüketici internet bağlantılı aygıt çok güvenilirdir .

Güvenlik açıklarınızı anlayın
Akıllı hoparlörler ya da kameralar gibi birtakım aygıtlarda, kullanıcılar birtakım durumlarda saklılık amacıyla bunları kapatabilir. Fakat, bu bir alternatif olsa bile, aygıtların internet bağlantısını kesmek, kullanımlarını ciddi şekilde sınırlayabilir.

Ayrıca çalışma alanlarında, alış veriş merkezlerinde ya da akıllı şehirlerdeyken bu seçeneğiniz yoktur, bu amaçla akıllı aygıtlarınız olmasa bile savunmasız olabilirsiniz.

Bu amaçla, bir kullanıcı olarak, internet bağlantılı bir aygıt satın alırken, kurarken ve kullanırken saklılık ve rahatlık arasındaki dengeleri anlayarak şuurlu bir karar vermek mühimdir.

Bu her vakit basit değildir. Araştırmalar, örnek olarak akıllı ev şahsi asistanlarının sahiplerinin , aygıtların hangi bilgileri topladığı, bilgilerin nerede saklandığı ve bunlara kimlerin erişebileceği konusu ile alakalı eksik bir anlayışa sahip olduğunu göstermiştir.

Dünyanın her yerindeki hükümetler, saklılığı güvenilirğini sağlamak ve insanlara bilgileri üstünde daha çok denetim sağlamak amacıyla yasalar çıkardı. Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ve Kaliforniya Tüketici Gizliliği Yasası (CCPA) birtakım örneklerdir .

Bu sayede örnek olarak internete bağlı bir aygıtdan bilgilerinizi toplayan kuruluşa Veri Sahibi Erişim Talebi (DSAR) gönderebilirsiniz. Kuruluşların, hangi bilgilerin toplandığını, kuruluş içersinde nasıl kullanıldığını ve rastgele bir üçüncü tarafla paylaşılıp paylaşılmadığını aktaran bu yetki alanlarındaki taleplere bir ay içersinde cevap vermeleri gerekmektedir.

Gizlilik hasarını sınırlayın
Düzenlemeler mühim bir adımdır; bununla birlikte, programlarının giderek çoğalan internet bağlantılı aygıt nüfusuna yetişmesi biraz vakit alacaktır. Bu arada, aşırı miktarda şahsi veri vermeden internete bağlı olmanın birtakım avantajlarından yararlanmak amacıyla yapabileceğiniz şeyler var.

Akıllı bir aygıtınız varsa, onu güvenceye alabilmek ve saklılığınize yönelik riskleri en aza indirmek amacıyla adımlar atabilirsiniz.

Federal Ticaret Komisyonu, internete bağlı aygıtlarınızın güvenilirğini nasıl sağlayacağınız konusu ile alakalı öneriler verir . İki mühim adım, aygıtın donanım yazılımını derli toplu olarak yenilemek ve ayarlarını gözden geçirmek ve aygıtın yapmasını dilediğiniz şeyle alakalı olmayan bütün veri toplamayı dönem dışı bırakmaktır. Online Trust Alliance, tüketicilere internete bağlı aygıtların güvenilir ve özel tüketimini sağlamak amacıyla ek ipuçları ve bir denetim listesi sağlar .

İnternete bağlı bir aygıt satın alma konusu ile alakalı kararsızsanız, Mozilla'nın Gizliliği Dahil Değil gibi bağımsız kaynaklardan hangi bilgileri topladığını ve yapımcının veri idaresi politikalarının neler olduğunu öğrenin . Bu bilgileri kullanarak, kullanıcılarının saklılığıni öneme alan bir üreticiden dilediğiniz akıllı aygıtın sürümünü seçebilirsiniz.

Son olarak, duraklatabilir ve bütün aygıtlarınızın akıllı olması amacıyla aslında gereksiniminiz olup olmadığını düşünebilirsiniz. Örneğin, kahve makinenize size kahve yapmasını sözlü olarak emredebilmek amacıyla kendiniz ile alakalı bilgi vermeye hevesli misiniz ?