Adenovirüs nedir | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Adenovirüs nedir

Adenovirüsler, çocukluk çağında solunum yolları, göz, sindirim sistemi ve idrar ...
Adenovirüs nedir

Adenovirüs nedir

Adenovirüsler, çocukluk çağında solunum yolları, göz, sindirim sistemi ve idrar yollarının zarlarını ve mukozalarını etkileyen bir virüs grubudur.

Çocuklarda görülen ishal, solunum yolu enfeksiyonları ve hem de sistitlerin bir kısmından sorumludur.

Küçük yaş grubunu daha çok etkileyen adenovirüsler daha çok kış ve bahar aylarında enfeksiyonlar yapmaya eğilimlidir.

KORONAVİRÜSTEN DAHA HIZLI YAYILABİLİR

Adenovirüs havadan solunum yolu ile, besinler ile ağızdan ve en çok dış ortama ilişki neticesi eller yolu ile bulaşır. Virüs dış ortama dayanıklıdır ve uzun vakit canlı kalır. Ortama elle ilişki edip daha sonra ellerin ağız, göz, buruna dokundurulması ile virüs bulaşır.

Uzmanlar, adenovirüslerin de koronavirüs kadar süratli yayılabildiğini, enfekte bireyden bütün aile fertlerine bulaşabildiğini ve bu hastalıktan korunmak amacıyla alınması gereken önlemler başka bütün bulaşıcı hastalıklar ile benzer olduğunu dile getirdi.

ADENOVİRÜS BELİRTİLERİ

İlk olarak genellikle gözlerde kızarıklık, çapaklanma, batma, yanma, sulanma, ışık hassasiyeti, bulanık görme ve göz kapaklarında ödem ortaya gelir.

Bununla beraber, üst göz kapaklarında ödeme bağlı olarak düşme, gözlerde kaşıntı, göz ve baş ağrısı, kulak önünde ve çene altında yer alan lenf bezlerinde büyüme ve bu bölgelerde hassasiyet, ağrı ve bazı durumlarda üst solunum yolu enfeksiyonu aynısı tablo eşlik edebilir. Hastaların başka gözüne de bulaş çok çok oranda olabiliyor.

GÖZ DAMLASI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
Adenovirüsler gözün önünde yer alan ve kornea olarak adlandırılan saydam tabakada görmeyi azaltabilen ve tedavisi gerektiğince güç lekelenmelere yol açabiliyor. Bu durumun tedavisi bazı durumlarda aylar hem de seneler alabilir.

Tedavide uzun vakitli göz damlası kullanılması gerekiyor. Hem de bu hastalığın en az hasarla geçirilmesi ve başka aile fertlerinin korunması amacıyla hasta bireyin erken dönemde antiviral göz damlasına başlaması ve hastaların hastalık ile ilgili bilgilendirilmesi gerektiğince önemlidir.