2022 de Daha Fazla Banka Kripto Para Birimini Benimseyecek | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

2022 de Daha Fazla Banka Kripto Para Birimini ...

Son birkaç yıldır kripto para birimine yatırım yapan ve harcayan insanların tutarlı artışıyla, bir ...
2022 de Daha Fazla Banka Kripto Para Birimini Benimseyecek

2022 de Daha Fazla Banka Kripto Para Birimini Benimseyecek

Son birkaç yıldır kripto para birimine yatırım yapan ve harcayan insanların tutarlı artışıyla, bir dizi sektörün bugünümüz ve geleceğimiz için önemini kabul etmesi şaşırtıcı değildir. Ve bankalar istisna değil; son aylarda, giderek daha fazla banka kripto para birimini benimseme planlarını açıkladı.

Ama bunun temel nedenleri nelerdir?

Bankalar Kripto Para Birimlerinde Her Zaman Büyük Olmadı

2022 de Daha Fazla Banka Kripto Para Birimini Benimseyecek

Bankaların kripto paraları benimseme nedenlerine geçmeden önce, geçmişte yaşananları bu açıdan hızlı bir şekilde tartışalım. 2014'te, kripto patlaması gerçekleşmeden önce, Wall Street yöneticileri geleneksel yasal ihalenin yerini alan veya en azından rekabet eden dijital varlıklar kavramı için şimdiden terlemeye başlamıştı.

Bankalar merkezileşmiş ve tek bir yetkili bireye veya gruba sahip olsa da, kripto para birimi merkezi olmayan bir sistem, hiçbir kişi ağın tüm verilerini veya gücünü aynı anda tutmaz. Herkes bu halka güç modelinin hayranı değil ve bankalar kriptonun bir tehdit olduğundan endişelenmeye başladı.

Son birkaç yıl içinde, dünya çapında birden fazla hükümet, ulusal para birimlerini tek yasal ihale şekli olarak tutmak amacıyla kripto para biriminin sahipliğini, satışını veya madenciliğini yasaklamak için harekete geçti. Çin, Cezayir, Ekvador ve Kuzey Makedonya kripto para birimlerini yasaklarken, Rusya ve Vietnam gibi diğer ülkeler dijital para birimlerinin kullanımını kıskaç altına almak için hamleler yapıyor.

Kripto para birimleri ve bankalar arasındaki küresel ölçekteki ilişki, kripto para biriminin tamamen yasal olduğu ülkelerde bile en azını söylemek için gerilmiştir. Ancak, bazı bankalar artık kripto para birimini çevreleyen görüşlerini ve kurallarını değiştiriyor; işlerin tam olarak neden bu yönde geliştiğini tartışalım.

1. Kripto Para Birimlerine Artan Talep

Kriptonun popülaritesinin artmasıyla birlikte, dijital para birimlerini benimsemek ve günümüzün trendleriyle hareket etmek için hizmetlere olan talep artmıştır. Örneğin ABD'yi ele alalım. Gallup'a göre, ülkedeki yatırımcıların% 6'sı Bitcoin'e sahip. Tabii ki, bu küçük bir sayı değil ve bankalar artık kripto para biriminin Amerikan ekonomisinin geleceğinde önemli bir rol oynayacağını kabul etmeye başladı.

US Bank bunun en önemli örneklerinden biridir. Ekim 2021'de şirket, kurumsal yatırım yöneticileri için bir Bitcoin gözetim hizmeti başlattı. Bir diğer banka Wells Fargo, Mayıs ayında daha zengin müşterilere kripto fonları sunma kararını açıkladı.

Coinbase hesabınızla kolay entegrasyon sağlayan ve minimum depozito tutarı gerektirmeyen Amerikan kripto dostu bir banka olan Ally de vardır. Diğerlerinin yanı sıra, bu iki banka tarafından yapılan bu gelişmeler, kripto para benimsemeye yönelik küresel bir hareketin temsilcisidir.

Ama burada bitmiyor. Haziran 2021'de, kurumsal bir ödeme şirketi olan NCR, 650 Amerikan bankasına kripto ödeme yöntemleri getirdiğini açıkladı. Bu kesinlikle müşterilerin paralarını nasıl harcayabilecekleri açısından oyunu değiştirecek ve muhtemelen zaman içinde nasıl hareket edecekleri konusunda diğer kuruluşlara örnek olacaktır.

Aynı şey İngiltere gibi diğer ülkeler için de geçerli. Kripto para birimlerinin sahiplik oranları 2018'den bu yana ülkede arttı ve genç nesil özellikle bu araçlarla yatırım yapmakla ilgileniyor. Bu nedenle, İskoçya Kraliyet Bankası gibi bir dizi banka artık kripto dostu hale geliyor. Kriptonun hem yasal hem de yükselişte olduğu ülkelerde, bankaların ulusal ekonomilerinin geleceğinde sağlam bir yer tutmalarını sağlamak istemeleri mantıklıdır.

2. Ülkeler Kripto Para Birimlerini Yasal İhale Haline Getiriyor

Ülkelerin çoğunluğu Dolar, Euro veya Pound gibi geleneksel yasal ihaleleri kullanarak yapılan ödemelere güvense de, bu her zaman böyle değildir. Bazı ülkeler kripto para birimini ana para birimi olarak benimsemiştir. Bu genellikle ulusal bir para biriminin çökmesinden veya dış finansal kaynaklara olan güvenden kaynaklanmaktadır.

Kripto para biriminin bu ulusal kabulü geçen yıl El Salvador'da gerçekleşti. Bu Orta Amerika kıyı ülkesi çoğunlukla başka yerlerde çalışan sakinlerin ödemelerine güveniyordu. Bu işlemler, ülkenin denizaşırı gelirini ciddi şekilde etkileyen finansal aracılardan önemli ücretler aldı. Ayrıca, El Salvador vatandaşlarının neredeyse dörtte üçünün kendi banka hesabı bile yok.

Aynı şey, son zamanlarda dijital para birimini benimsemek için adımlar atan bir başka Güney Amerika ülkesi olan Venezuela için de geçerli. Venezüella ekonomisinde hiperenflasyonun rolü, ulusal para birimi Venezuela Bolívar'ın değerinin sonuç olarak önemli ölçüde aşınmasıyla felaketten başka bir şey değildi.

Venezuela hükümetinin ekonomik sorunlarını çözmek için attığı bir adım da Petro olarak bilinen bir kripto para birimini piyasaya çıkarmak. Ama şu an itibariyle bu ülkenin sorunlarını çözmedi.

Grenada ve St. Lucia gibi diğer ülkeler de ekonomilerindeki sorunları azaltmaya yardımcı olmak için dijital para birimleri başlattılar.

3. Kripto Para Birimleri Potansiyel Olarak Kazançlıdır

Kripto para birimlerinin insanların ekonomik servetlerini nasıl dönüştürebileceğini ve şu anda dolaşımda önemli miktarda kripto olduğunu düşünürsek, bankaların dahil olması mantıklıdır.

Daha önce bahsedilen bir banka olan Wells Fargo'yu bunun bir örneği olarak düşünün. 2021'de Wells Fargo, tüm müşteriler yerine daha zengin müşterilere kripto fonları sunacağını açıkladı. Bu biraz adaletsiz görünebilir ve kesinlikle olabilir, ancak bazı bankaların şimdilik sadece bir işletme olarak kendilerine en çok fayda sağlayabilecek daha büyük kripto fonlarına odaklanmak isteyebileceğini de gösterebilir.

Ancak kripto ile her zaman bir risk vardır. İnsanları aşırı derecede zengin hale getirse de, saatler içinde de çökebilir. Bu nedenle, bankalar bu riske karşı temkinli olabilir ve kripto paranın küresel ölçekte bankalar tarafından geniş ölçekte benimsenmesinin önünde bir engel olarak durabilir.

Kriptonun Bankacılık Sektöründeki Geleceği Parlak Görünüyor

Her yıl giderek daha fazla bankanın kriptoyu şu veya bu şekilde benimsemesiyle, kriptonun önümüzdeki on yıllarda bankacılık sektöründe büyümeye devam edeceğine şüphe yok. Kim bilir? Bir gün kendi ulusal para birimlerimizin tamamen kripto para birimiyle değiştirildiğini görüyor olabiliriz. Bununla gerçekten zaman gösterecek!